قالب بتن چیست و انواع آن کدامند؟

به عبارت دیگر، بایستی قالب متناسب با نوع پروژه، از مقاومت لازم در مقابل فشار ناشی از ریختن بتن و بد شکل نشدن برخوردار باشد. نکته قابل تامل اینجاست که در سال های اخیر قالب بتن را از جنس پلاستیک ، فایبر گلاس و رزین به صورت چشمگیری تولید و به بازار عرضه میکنند اما در هزینه و مقاومت این مصالح در برابر نقش تخته قالب بندی و قالب فلزی بتن کمی جای تردید وجود دارد و مقاوت لازم در برابر فشار وارده بتن را ندارند . قالب مدولار بتن از انواع قالب هایی است که جنس فلزی دارد و متناسب با ابعاد و اندازه سازه بتنی قابل ساخت می باشد. قالب بتن چوبی یا تخته قالب بندی که قیمت های مناسب تری نسبت به جنس های فلزی دارند . این قالب ها بگونه ای طراحی شده اند که ورق های سخت کننده و تسمه های پانچ شده آنها همگی در امتداد طولی قالب قرار می گیرند ; بنابراین این قالب ها امکان انحنائ یافتن حول محور طولی را دارند. بدلیل اینکه باتوجه به خم شدن کنار وقتی قالب ها در کنار هم قرار میگیرند کاملا بهم نمی چسبند بنابراین بعد از بتن ریزی و دفره کردن قالب ها ماهیچه بتنی کاملا مشهود است .متعلقاتی که در اتصال قالب بتن به یکدیگر لازم است عبارتند از : بلت عصایی جهت اتصال قالب بتن به سولجر، مهره بلت (خروسک) و واشر دولوله، پین و گوه، گیره متوسط (کلیپس)، بلت و تنگ تسمه ای ( تسمه بلت).

این قالب بتن می توانند در کنار یکدیگر قرار بگیرند و سیستم های پیچیده تری چون قالب مدولار، قالب بالا رونده، قالب میزی، قالب چرخشی، قالب چکشی، قالب لغزنده و غیره را به وجود بیاورند. به علت گسترده بودن کاربرد و تنوع در مدل های مختلف جک های سقفی، شما هنگام خرید این قطعه با دریایی از امکانات مواجه خواهید بود. ،می تواند کاربرد اشته باشد. این قالبها به عنوان یک سازه آجری قبل از بتن ریزی در اطراف فونداسیون ساخته میشوند و کاربرد آنها به طور ویژه در بتن ریزی فونداسیون است. از قالب های طرح دار برای بتن ریزی پل ها و بتن های اکسپوز استفاده میشود که طرح بتن دارای اهمیت است از دیگر نکته های قالب بتن سالم بودن این نوع قالب است که منجر به اجرای دقیق تر طرح میشود. بدلیل اینکه باتوجه به خم شدن کنار قالب (تسمه ها) وقتی قالب ها در کنار هم قرار میگیرند کاملا بهم نمی چسبند بنابراین بعد از بتن ریزی و دکفره کردن قالب ها ماهیچه های بتنی کاملا مشهود است .متعلقاتی که در اتصال قالب بتن به یکدیگر لازم است عبارتند از : پین و گوه ، گیره متوسط (کلیپس) ، بلت ، کلمپس ، بلت عصایی جهت اتصال قالب بتن به سولجر ، مهره بلت ( خروسک ) و واشر دولوله ، واشر کاس و تنگ تسمه ای (تسمه بلت) ورق استفاده شده در تولید قالب بتن یکی از مهم ترین دلیل سبب تغییرات قیمت بین کارخانه های تولیدی قالب ها است.

قالب لبه خم با اینکه سبک و مقاوم هست،از این رو برای اجرای دیوارهایی که نیاز به اجرای اکسپوز دارند مناسب نیست . تصویر 9-3 قالب بندی دیواری که ضخامت آن در ارتفاع متغییر است را نشان می دهد. در ادامه عرض های قالب های مدولار را توضیح می دهیم. از دیگر امکانات عمران صنعت پایا ارائه داربست مثلثی دست دوم می باشد که شما می توانید این اطمینان را داشته باشید که کیفیت این داربست نیز بسیار بالا بوده و در مقابل هرگونه حوادث طبیعی و غیر طبیعی هرگز مقاومت و دوام خود را از دست نخواهد داد. از این رو شما می توانید با تنظیم اندازه ها به صورت دقیق، فشار صفحات بالاتر را نیز کنترل کنید. این ویژگی به خصوص در طراحی مکان های تجاری، اداری، فروشگاه ها و… اجرای سقف وافل باعث حذف بلوک های ماندگار در سقف و در نهایت حذف نخاله های بوجود امده در راستای تخریب سازه میشود،و از ویژگی های این نوع قالب ها تجدیدپذیری آنهاست که بعد از به پایان رسیدن عمر مفید این قالب ها میتوان آنها را بازیافت کرد وبدین ترتیب باعث حفظ محیط می شوند. طراحی و ساخت این نوع قالب های بتن به گونه است که در ابعاد عرضی با مضرب 5 تولید می شوند.

اخبار استانها – به گزارش خبرگزاری تسنیم از اردبیل، به نقل از روابط عمومی نوسازی و تجهیز مدارس استان اردبیل، دولت لطفی بعدازظهر امروز در جلسه بررسی تجهیزات مدارس اظهار داشت: استانداردسازی تجهیزات گرمایشی مدارس استان وارد فاز جدید خود شده است. تصویر زیر نمونهای از بتنریزی دستی ستون را نمایش میدهد. بهترین ورق های قالب ها از ورق های فولاد مبارکه استفاده میکنند ولی باز هم قیمت قالب آنها برابر نیست این هم می تواند دلایل مختلفی داشته باشد کیفیت قالب های ساخته شده به نیرو کار شرکت های تولید کننده نیز بستگی دارد نیرو و پرسنل های حرفه ای و ماهر میتوانند خروجی با کیفیت داشته باشند و دستمزد پرسنل تولید کننده قالب ها میتواند بر روی قیمت قالب بتن تاثیر داشته باشد مدیریت هزینه های شرکت هم میتواند قالب های تولید شده را با هزینه های سربار و اضافی خود را کنترل کند یا با همان هزینه ها تولید خود را افزایش دهد . از دیگر عواملی که در کیفیت قالب فلزی بتن تاثیر دارد جوش قالب بتن است جوش کاری معمولی در اثر ضربه میشکند و به همین دلیل بعضی از پیمانکاران ترجیح می دهند قالب های لبه خم خریداری کنند بهترین روش برای جوشکاری و جلوگیری از شکستن جوش ها استفاده از جوشکاری co2 است این نوع جوش میزان شکنندگی جوش را در حد خیلی خیلی زیاد پایین می آورد.

ممکن است در بخشی از پروژه به دلایلی نیاز به قالبی با شکلی خاص داشته باشید, اگر شرکتی که از آن قالب خریداری کردهاید فقط فروشنده باشد نه تولید کننده نمی تواند قالب مورد نیاز شما را در کارگاههای خود تولید کند و پروژه شما مجبور است متوقف شود تا شرکتی که توان ساخت آن قالب را دارد بیابید. شکل ظاهری این نوع جک ها همانگونه که از اسم آنها قابل تشخیص است به صورت صلیبی و یا همان تی انگلیسی هستند .جک های سقفی کلا دو مدل هستند که تفاوت آنها فقط در سر جکی آنهاست که یکی به صورت U شکل یا همان جک سقفی عراقی که میتوانید در مقاله جداگانه در مورد این نوع جک نیر مطالعه کنید در سایت نوشته شده است . جک زیر سقفی در انواع سنگین و سبک تولید می گردد. مجموعه مجهز قالب بتن صباغی با داشتن تیم مجرب و حرفه ای اقدام به تعمیر انواع قالب های فلزی دست دوم و کارکرده می کند هرگونه مشکل و ایرادات قالب های شما را تعمیر می نماید، خرید و فروش انواع قالب ها در مجموعه مدحت انجام میشود و شما میتوانید قالب های دست دوم خود را به شرکت مدحت گستر بسپارید. صنعان شیخاحمدی به عنوان داور وسط و جلال محمدی و محمد عظیمی نیز به ترتیب به عنوان کمکهای اول و دوم قضاوت این دیدار را برعهده داشتند؛ ایرج ساعدی نیز به عنوان ناظر فدراسیون در این بازی حضور داشت.

قالب بندی فلزی را برای تمام سازه ها به طور کلی در قالب فلزی بتن خیس شده را ریخته و پس از خشک شدن قالب فلزی را از آن جدا می نمایند. پس از سخت شدن بتن، قالب را باز کرده و نظیر دفعه اول عمل میکنند. پس از بستن قالب کمانی توسط گیره به این لوله ها مجموعه قالب ها، قوس مورد نظر را به خود می گیرند. ملاحظه می شود ظرفیت پشت بند لوله تعیین کننده است و بر همین اساس حداکثر فشار مجاز بر روی قالب 5/1 تن بر متر مربع است ولی چنانچه به جای لوله از قوطی 40×80 استفاده شود مقدار فشار مجاز بر اساس مقاومت بلت ton/m2 4 خواهد شد.

برای قالب بندی گوشه های دیوار و یا جائی که دیوار به ستون متصل می شود مطابق شکل 9-6 می توان از کنج های داخلی و کنج های بیرونی استافده نمود. یکی از نکات مهم در استفاده از قالب فلزی بتن توجه به تمیزی و یکنواخت و صاف بودن سطح قالب فلزی است زیرا در صورت عدم صافی و یکدست بودن در حین بتن ریزی باعث ایجاد حفره های ریز و درشت در سطح سازه می گردد و باعث عدم صاف و یکنواختی سازه می شود لذا باید توجه نمود که سطح قالب صاف باشد و اغلب برای حل این مشکل سطح قالب باید با روغن چرب گردد . تمیزی و یکنواخت و صاف بودن سطح قالب فلزی بسیار حائز اهمیت است زیرا در صورت عدم صافی و یکدست بودن در حین بتن ریزی ممکن است ایجاد حفره های ریز و درشت در سطح سازه گردد و باعث عدم صاف و یکنواختی سازه شود لذا باید توجه نمود که سطح قالب صاف باشد و اغلب برای حل این مشکل سطح قالب با روغن چرب می شود . قالب های لبه خم با اینکه سبک و مقاوم هست، برای اجرای دیوارهایی که نیاز به اجرای اکسپوز دارند مناسب نیست .

بنابراین باید به خنک بودن قالب در فصل گرما توجه ویژه ای داشته باشید. به کمک این رزوه می توان ارتفاع جک را تنظیم کرد.از آنجایی که قسمت صلیب این نوع جک ثابت است می توان از آن در تمام بخش های ساختمان استفاده نمود و به کمک آن فضای بیشتری از سقف و تیرچه را پوشش داد.البته این را بدانید که عدم تحرک و انعطاف پذیری در قسمت صلیب باعث شده که در برخی موارد محدودیت داشته باشند. در اینجا مونتاژ اولیه قالب تونل فرم انجامشده و بعد از آن باید تا پایان پروژه تکرار نشود سپس تنها راهی که غالب باقی دارد بر طبق راهنمایی ۲۴ ساعت قالب تونلی باید بر روی سقف جدید انتقال پیدا کند کانال توسط میان بلت خروجی فلزی یا پلاستیکی بههمراه بلت ۲۲ و واشر بلت در محل قرارگیری پلان محکم میشود و قبلاز نسل هر تونل جدید آرماتور دیوار نیز کنترل میگردد.بعد از قرارگیری تونل در محل خود رامکا بههمراه نشیمن رامکا یکطرفه و دوطرفه تونل بر روی سقف قالب تونلی مونتاژ خواهد شد. همانطور که گفته شد مهمترين مراحل در ساخت سازه بتني، نحوه قالب بندی میباشد. توجه به داغ بودن قالب فلزی بتن در فصل گرما بسیار حائز اهمیت است زیرا این داغ بودن علاوه بر تاثیر بر صافی بتن و سازه حتی باعث تغییر رنگ آن نیز می گردد و کیفیت سازه را پایین می آورد این نکته را در نظر داشته باشید که قالب مورد استفاده در فصل گرما حتما خنک باشد .

زمانی که برای اجرا و ساخت سازه ها از قالب مدولار بتن استفاده شود، درنهایت سازه ای بسیار زیبا و استوار ایجاد خواهد شد که از عمر طولانی برخوردار می باشد. جهت مهار قالب بتن که در زیر پل و یا سقف استفاده می شود، در صورت کم بودن ارتفاع و کم بودن حجم بتن از جک سقفی و در غیر اینصورت غالبا از داربست مثلثی استفاده میشود . در این روش، ابتدا آرماتوربندی و جایگذاری مدارهای برقی دیوارها انجام میشود و هم زمان با این اقدامات، قالببندی بازشو های مورد نیاز برای تأسیسات و در و پنجره اجرا میشود.سپس قالبهای دو طرف دیوار را به صورت پشت به پشت، قالببندی میکنند و با قرار گرفتن قالبهای متوالی در کنار هم، (بدون قالب واسط سقفی یا همراه با آن) مجموعه قالبهای دیوار و سقف را تشکیل میدهند.در مرحله بعدی، آرماتوربندی سقف و جاگذاری مدارهای برق مربوطه انجام میشود و قالبهایی برای خالی ماندن محل داکتها و دیگر حفرههای لازم در سقف نصب میشود. باید زمانهای جدول 9-11-2 در مبحث نهم مقررات ملی ساختمان به عنوان حداقل زمان لازم برای قالب برداری و برداشتن جکهای سقفی ملاک قرار گیرد. این نوع قالب بندی ( قالب بندی چوبی) از لحاظ کار بسیار ساده هستند اما استفاده کمتر از آنها در پروژ ه بزرگ به دلیل زمان بر بودن تولید این مدل از قالب ها هست .

سقف های متنوعی استفاده می کنند که انواع آن ها شامل طاق ضربی ، تیرچه بلوک ، وافل ، یونولیت ، عرشه فولادی و… همانطور که گفتیم، قالبهای بتنی انواع متنوعی دارند که هریک در شرایط و موقعیتهای خاص مورد استفاده قرار میگیرند. طراحی قالب مدولار می تواند به گونه ای باشد که سازه مورد نظر شما را پدید آورد. اجرای سازه بتنی به روش قالب تونلی، از حدود ۴۰ سال پیش در جهان متداول شدهاست. هر چقدر که سازه پیچیده تر باشد قالب فلزی بتن پیچیده تر بوده و قالب از اجزای بیشتری تشکیل خواهد شد، از طرفی هر چقدر سیستم قالب فلزی بتن پیچیده تر باشد قالب بندی فلزی نیز سخت تر و پیچیده تر خواهد بود.

در این روش معموال از پله های پیش ساخته بتنی استفاده می شود که بوسیله نبشی های سرتاسری به پلیت های انتظار از قبل تعبیه شده در جعبه پله، متصل می گردد. در سیستم وافل، قالب ها به نحوی طراحی شده اند که قابلیت استفاده مکرر را دارند. امروزه قالب های چوبی در جاهایی که هزینه های نیروی کار پایین است و به قالب های بسیار انعطافپذیر نیاز می باشد، استفاده می شوند. استفاده از سیستم وافل با توجه به نوع اجرای آن که بدون نیاز به ابزار خاص و نیروی کار ماهر می باشد، سبب می شود سرعت اجرای پروژه به طور قابل توجهی افزایش یابد، در یک تحقیق میدانی صورت گرفته توسط تیم فنی مجموعه آبا دو پروژه مشابه با تعداد طبقات ۸ سقف یکی با سیستم دال بتن آرمه و دیگری با سیستم وافل مورد بررسی قرار گرفت، در نتیجه مشخص شد که برای اجرای اسکلت با سیستم دال به ۳۷ روز زمان بیشتر نیاز است. صنعتگران مهر توليد کننده انواع قالب فلزی بتن نظير قالب فلزی مدولار فونداسيون , قالب بتن ستون , قالب بندي تير و دال بتنی , قالب بندی بتن ديوار و انواع سيستم های قالب بندی مدولار. این قالب ها در بسیاری از پروژه های کوچک و بزرگ و به منظور ساخت سازه های بتنی مانند انواع دیوارهای یک طرفه، دو طرفه و برشی، فونداسیون، شناژ،سقف و…

توجه به داغ بودن قالب فلزی بتن در فصل گرما بسیار مهم است به دلیل اینکه داغ بودن علاوه بر تاثیر بر صافی بتن و سازه ممکن است ایجاد تغییر رنگ بتن گردد و کیفیت سازه را پایین بیاورد، از این رو دقت کنید قالب مورد استفاده در فصل گرما قالب لارج پنل حتما خنک باشد. اولین موردی که بسیار مورد اهمیت است و حتما باید توجه ویژه ای به آن شود ، استحکام قالب بتن فلزی است. بر اساس برنامه ریزی باشگاه تراکتور، اولین تمرین سرخ پوشان زیر نظر قربان بردیف بعد از مراسم معارفه و از ساعت 18 شروع خواهد شد. اگر مواردی که گفته شد در قالب وجود نداشته باشد ، باعث ایجاد حفره در بتن میشود. در سقف های وافل کل بتن ریزی سقف در یک مرحله انجام میشود که باعث ایجاد یکپارچگی کامل می گردد و دیگر مانند سقف تیرچه و بلوک ضعف و کاهش پایداری و مقاومت سقف وجود ندارد. آرماتور طولی، مجموعه میلگردهایی است که در راستای طول ستون بتنی و به منظور افزایش مقاومت در برابر بارهای فشاری و کششی (ناشی از بارهای جانبی، خارج از محور و خمشی) نصب میشود. با توجه به حذف بتن نواحی اضافی در سیستم وافل،کاهش وزن معقولی را خواهیم داشت از طرفی سختی خمشی سقف وافل نسبت به دال تخت با وزن معادل ، تقریبا ۴ برابر بیشتر است ترکیب کاهش وزن و مناسب بودن سختی باعث شده است خیز دراز مدت ناشی از خزش و جمع شدگی بتن مرتفع گردد.یکی از عوامل مهم در بحث کنترل ارتعاش سقف ها سختی میباشد در سیستم وافل همانطور که گفته شد سختی خمشی بالایی را خواهیم داشت و لذا ارتعاشات سقف که مرتبط با حالات بهره برداری میباشند به میزان مطلوبی کاهش پیدا می کند.