دکوراسیون مطب زنان و زایمان

بر اساس قوانین وزارت بهداشت هر مطب باید پروانه تاسیس داشته باشد تا بتواند فعالیت کند و با توجه به خدماتی که ارائه میدهد تجهیزات مناسب و بهداشتی داشته باشد. چون قطعاً در هر شهر از هر تخصصی، دهها پزشک وجود دارد اما در نهایت انتخاب همه ی ما پزشکی است که به فضای درمان و نیاز مراجعه کننده اهمیت میدهد و در یک فضای تنگ و غیر استاندارد به فکر سودآوری نیست. همه افراد دوست دارند در محیط های زیبا و مدرن و صد البته بهداشتی کارهای پزشکی خود را انجام دهند. همچنین برای خارج کردن اتاق انتظار از یکنواختی می توانید یک تلویزیون نیز در این محیط قرار دهید .

این مقاله با استناد و بررسی برخی تحقیقات معتبر محققان اروپایی و آمریکایی ( مانند Harvard Business Review و New England Journal of Medicine ) و با اتکا به تجربیات و دانش حرفه ای طراحان دکوراسیون تیم اتود نگاشته شده است و امیدواریم برای دکوراسیون داخلی مطب متخصص زنان شما مفید باشد. دانش روز در این زمینه خیلی موثر است. دومین عامل موثر در قیمت طراحی مطب دندانپزشکی تعداد و مقدار اِلمان های کار شده در محیط مطب پزشکی است هر چه تعداد المان هایی که بایستی پدید آیند بیشتر شود به طبع هزینه طراحی افزایش خواهد یافت این موارد مانند طراحی کانتر، انواع دستگاههای پزشکی (در صورت نیاز)، فضای انتظار شامل صندلی ها و میز و تی وی وال و.. اهمیت دکوراسیون تنها به محیط های مسکونی و تجاری خلاصه نمیشود. از آنجایی که سبک دکوراسیون مدرن برای کلینیک ها و مطب های پزشکی بیشتر از سایر سبک ها توصیه می گردد، بهتر است تا میز منشی نیز شیک و مدرن طراحی شود. در این مطب دندانپزشکی پوشش سایر بخش ها از جمله مبلمان و یونیت های دندانپزشکی هم، هماهنگ با تم رنگی چوب ها در نظر گرفته شده است. ویژگی این فضاها این است که برای مراجعین بود و زمانی از آنها استفاده می شود که قسمتی از پروسه درمانی یا زیباسازی آغاز شده و نیاز است که مراجع کننده مدتی وقفه در مراحلش داشته باشد و به جای اینکه با صورت کرم زده جلوی سایرین بنشیند که ممکن سبب به وجود آمدن حس بدی در وی شود، در قسمت خصوصی تر، برای مرحله بعدی درمانش انتظار می کشد.

در این قسمت باید این موضوع را بررسی کنید که چگونه میتوان حداکثر استفاده را از فضا برد؛ تا مراجعان بتوانند بیشترین ارتباط را با محیط دکوراسیون داخلی مطب زیبایی شما برقرار کنند. از این جهت برای آرام کردن بیمار در محیط استرس زای مطب بسیار مناسب خواهد بود . رنگ های دیگری مانند سبز هم می توانند برای طراحی مطب مناسب باشند، همچنین می توان از چند رنگ به صورت ترکیبی استفاده نمود. استفاده از عناصری مانند تابلوهای هنری، عکسهای زیبا و گیاهان طبیعی،آرامش را برای مراجعهکنندگان شما به ارمغان میآورد. هرکس تجربه انتظار در مطب دکتر را داشته باشد، میداند که اتاق انتظار، مکان استرسزایی است. برای مثال نکته ایی که در طراحی دکوراسیون چشم پزشکی حائز اهمیت می باشد، و طراحی آن را از سایر دیگر مطب و کلینیک ها متفاوت می سازد، طراحی سقف مطب می باشد. امروزه تعداد کلینیک ها دست شما را برای انتخاب بازتر کرده است.

به دلیل این که طراحی عموماً بسته به محیطی است که قرار است، به عنوان مطب ارائه خدمات داشته باشد. در نهایت، استفاده از تلویزیون به دلیل تنشزا بودن توصیه نمیشود؛ علاوه بر این امروزه با در دسترس بودن گوشیهای موبایل، استفاده از تلویزیون در مطب چندان ضرورتی ندارد. به همین دلیل توصیه می شود اگر متراژ مطب این اجازه را به شما می دهد حتما فضایی هر چند کوچک برای نگهداری کودکانی که همراه والدین خود و یا به عنوان بیمار به مطب آورده می شوند ، طراحی شود . بیشک استفادهی به جا از هر کدام از این عوامل درجای خود میتواند مفید فایده باشد. دکوراسیون مطب دندانپزشکی شامل متریال مختلفی می شود که با توجه به تخصص دندان پزشکان می تواند متغیر باشد. بسیاری از طراحان عقیده دارند اتاق پذیرش یا انتظار مطب پزشکی، به مثابه قلب آن است. ۵- انتخاب رنگ و بافت مناسب برای کلینیک های زیبایی: ممکن است خیلی راحت رنگی که دوست دارید یا رنگ هایی که ترکیب خوبی دارند را برای کلینیک زیبایی خود انتخاب کنید. همه شما قبل از اینکه دکوراسیون مطب خود را به یک مجموعه بسپارید، یک سری انتظارات دارید که می خواهید به بهترین نحو ممکن این انتظارات عملی شود.

متریال پی وی سی به دلیل تنوع بالا در رنگ نیز می تواند یکی دیگر از گزینه های موجود باشد . یکی دیگر از مواردی که می تواند در رابطه با این مسئله بسیار پرکاربرد باشد. هنگام بازسازی مطب باید به چه مواردی توجه گردد؟ استفاده از تابلو و آثار هنری از دیگر مواردی است که میتواند بر جذابیت فضا بیفزاید. در دکوراسیون مطب و کلینیک های درمانی زنان از آنجایی که مراجعه کنندگان زنانی هستند که یا مشکلات و بیماری های زنان دارند و یا در انتظار متولد شدن فرزندشان میباشند باید با طراحی داخلی مناسب تا حد امکان استرس را کاهش دهند و تجهیزات لازم برای زنان باردار مثل فضای نشستن کافی و آسانسور در نظر گرفته شود استفاده از گل و گیاه و همچنین آب نماها نیز می تواند گزینه خوبی برای کاهش استرس در فضا باشد البته می توانید این تاثیرات را به وسیله فرم های مناسب و نورپردازی و رنگ ها موثرتر کرد. در این اتاق لازم است بخشی را به میز پزشک اختصاص دهید . این متریال و اکسسوری های خاص معمولا یک فضای بسیار با اصالت را به وجود می آورند. عدم توجه به هر یک از این بخش ها موجب می ­شود که فضا بی نظم به نظر برسد که این مسئله تاثیر نامطلوبی بر احساس آرامش بیمار و پزشک خواهد داشت.

مطب های این چنینی با یک طراحی از قبل تعیین شده و برنامه ریزی شده کار خود را شروع کرده اند و از تیم حرفه ای طراحی مانند آرین پاراکس ( arianparax ) استفاده کردند و این دلیلی برای شهرت آن ها شده است. پس اگر به دنبال یک طراحی بی نظیر هستید که به رویاها و انتظارات شما نزدیک باشد و از طرفی تمام اصول حاکم در طراحی در آن رعایت شده باشد، بهتر است سری به شرکت آرین پاراکس (arianparax ) بزنید. طراحی مطب در دنیای امروز از آن جهت اهمیت دارد که در این اماکن، قشر زیادی از افراد رفت و آمد می کنند و نمی توان به طراحی داخلی و تزئینات دکوراسیون به عنوان یک پارامتر غیر ضروری نگاه کرد. در همین راستا، نباید فضای خالی زیادی در مطب وجود داشته باشد چون محیط را دلسردکننده و معذب می کند. متأسفانه در ایران پزشکان محدودی به موضوع طراحی دکوراسیون مطب اهمیت میدهند و بیشتر طراحی ها از هیچ اصول خاصی پیروی نمیکند و شلوغی و ازدحام در یک محیط غیر استاندارد باعث میشود که شما به هیچ وجه خاطرهی خوبی از مراجعه نداشته باشید. چون طراحی زیبا ابزار قدرت شماست و می تواند شما را، در یک فاصله زمانی کوتاه به صدر با کیفیت ترین مطب ها و کلینیک ها تبدیل کند.

اتاق انتظار اولین جایی است که بیمار با آن مواجه میشود؛ اتاق انتظار بخش قابل توجهی از فضای مطب را به خود اختصاص میدهد، بنابراین باید فضای اتاق انتظار را به راحتی، تمیزی و آرامی لابی یک هتل تبدیل کنید! قبل از انتخاب یک مجموعه سری به نمونه کارهای انجام شده بیندازید و ببینید چقدر طراحی های که انجام داده اند موفق بوده و توانسته رضایت مشتری را جلب کند. از رنگهای تیره استفاده نکنید، به خصوص اگر متراژ مطب شما کم باشد، با رنگهای تیره فضای مطب شما کوچکتر و دلگیر نشان داده میشود. این مطب متعلق به یکی از جراحان پلاستیک معروف ترکیه و تیم او می باشد.

اگر نگاهی به طراحی مطب دکتر در کشورهای اروپایی بیندازید پارامترهای زیادی نظر شما را جلب میکند شرکت آرین پاراکس توصیه می کند حتما فضایی آرامش بخش و زیبا داشته باشید چرا که ارباب رجوع قطعاً میخواهد خدمات پزشکی در چنین مکان هایی انجام دهد و تاثیر بسزایی در جذب مشتری خواهد داشت. برای همه ی ما وارد شدن به یک فضای شیک و ایده آل و صد البته بهداشتی، در بالا بردن اعتماد بنفس و رضایت از انتخابمان تأثیر زیادی داشته و اگر ساعت ها هم انتظار کشیده باشیم باز هم از محیط و طراحی خلاقانه آن لذت برده ایم و تردیدی در انتخاب خود نداشته ایم. امروزه دکوراسیون داخلی برای انواع محیط های اداری، مطب های پزشکی، کلینیک ها زیبایی، آرایشگاه ها و … چون قرار است یک بیمار ساعت ها در این مطب حضور داشته باشد و اگر قرار بر این باشد که محیط مطب بیمار را اذیت کند ترجیح میدهد در مراجعات بعدی به فکر انتخاب یک پزشک دیگر باشد.

از این جهت پروسه ی نظافت مطب با دقت بیشتری انجام خواهد شد . اولین و مهمترین نکته هنگام انتخاب بهترین مبلمان برای مطب دکتر توجه به نوع طبابت در این مکان است. اگر در این باره هیچ تخصصی ندارید، میتوانید این موضوع را به یک مجموعه طراحی خبره بسپارید تا یک طراحی با یک جلوه بی نظیر را تحویل بگیرید. اما در کنار دریای نیلگون میتوانید از جنگلهای زیبا و بیشماری که دارد نیز یاد کنید. اگر با خواص روانشناسی رنگ ها و تأثیر هر رنگ آشنا باشید، میتوانید در طراحی این موضوع را لحاظ کنید و میتوانید رنگ آمیزی را با توجه به نوع مطب و تخصص پزشکان انتخاب کرد.

به این ترتیب اندازه مناسب برای اتاق معاینه ۱۰ در ۱۰ فوت است (هر فوت معادل ۳۰ سانتی متر است) و اتاقهای کمتر از ۸ در ۸ فوت امروزه کارآیی مطلوبی نخواهند داشت. امروزه در طراحی کلینیک زیبایی و طراحی کلینیک دندانپزشکی و کلینیک های اطفال و … نکته اولیه و بسیار مهم در طراحی دکوراسیون داخلی مطب دندانپزشکی در تهران، طراحی مناسب اتاق انتظار است. هر چه طراحی مطب پزشکان مناسب با خدمات ارائه شونده باشد ارتباط مستقیمی با رضایت مراجعه کنندگان در بدو ورود خواهد داشت. اینکه چه رنگی با شرایط روحی و روانی بیمار سازگار است خیلی مهم است، مثلاً در مطب های روان شناسی از رنگ های خنثی و کسل کننده کمتر استفاده میشود.