انتخاب مادربورد مناسب برای کامپیوتر ؛ راهنمای خرید مادربرد به زبان ساده

اما از امکانات مادربرد که بگذریم باید بگوییم هر مادربردی قابلیت نصب در کیس متناظر با خود یا کیس‌های بزرگتر را دارد. به عبارت دیگر، مادربردی که اندازه آن Mini ITX است در کیس‌های Mini ITX و همچنین در کیس‌های Micro ATX و ATX هم نصب می‌شود اما مثلا مادربردی که اندازه آن Micro ATX است در کیس‌های Micro ATX و ATX نصب می‌شود ولی قابلیت نصب در کیس‌های Mini ITX را ندارد. هنگام خرید مادربرد حتما به این نکته توجه کنید و ببینید اندازه آن با اندازه کیسی که دارید یا کیسی که می‌خواهید بخرید مطابقت دارد یا خیر.

انواع کارت گرافیک: بررسی انواع گرافیک کامپیوتر و لپ تاپ

پردازشگرهای فعلی، عملکرد متفاوتی نسبت به پردازشگرهای نسل پیشین خود در سوکت و پشتیبانی تراشه ها دارند. پس حتما پیش از انتخاب مادربرد، بدانید که چه پردازنده ای می خواهید بر روی سیستم خود نصب کنید. چیپ پل شمالی (Northbridg) روی مادربردها بر اساس اینتل به پردازنده کمک می‌کند تا با رم کار کند. روی مادربردهای بر اساس AMD ارتباط کارت تصویر را فراهم می‌کند چون کنترل گر حافظه درون CPU قرار دارد. چیپ‌های فعلی پل شمالی کارهای زیادی انجام می‌دهند و بسیار گرم می‌شوند و باید هیت‌سینک و فن خاص خود را داشته باشند.

نسل چهارم از شکاف‌های توسعه، پهنای باندی دوبرابری در مقایسه با نسل سوم آنها دارند و شاید به جز چند مدل خاص از هاردهای جامد، هیچ دستگاهی دیگری نباشد که از آنها پشتیبانی کند. در نتیجه، می‌توانید این مورد را به عنوان یک ویژگی اضافی یا حتی آینده‌نگرانه در نظر بگیرید. تعداد اسلات‌های رم، یکی دیگر از مهم‌ترین فاکتورها هنگام انتخاب مادربورد برای خرید سیستم گیمینگ یا مهندسی است. اکثر مینبوردهای استاندارد و ATX، با چهار اسلات رم در اختیار کاربران قرار می‌گیرند؛ در حالی که مدل‌های کوچکتر micro-ATX عمدتا با دو اسلات تولید می‌شوند.

خرید اینترنتی مادربردهای کامپیوتر در فروشگاه جالبو

تراشه‌های کوچک دیگری نیز وجود دارند که سوئیچ PCI Express هستند و به CPU و Southbridge کمک می‌کنند تا ۱۶ کانکتور PCIe را مدیریت کنند و در صورت نیاز به توزیع خطوط در دستگاه‌های بیشتر کمک می‌کنند. همچنین دارای آداپتور یکپارچه‌ی شبکه، تراشه یکپارچه‌ی صدا، خروجی صفحه‌نمایش VGA و مجموعه‌ی کاملی از دیگر کنترلر سیستم و زمان است. سایر مادربردها ممکن است دارای تراشه‌های پیشرفته‌تری باشند؛ به‌عنوان مثال ممکن است خطوط PCIe بیشتری ارائه کنند. اما به‌طور کلی، بیشتر تراشه‌ها ویژگی‌های یکسان و استانداردی ارائه می‌دهند. در این مادربرد خاص، رنگ درگاه‌ها کمی گیج کننده است و ممکن است کاربر را گیج کند؛ یکی از دو شیار سیاه و خاکستری کنترل کننده‌ی حافظه هستند.

  • نسخه بلوتوث و وای‌فای که مادربرد از آن‌ها پشتیبانی می‌کند در صفحه مشخصات مادربرد می‌آید و برای مادربردهای جدیدتر همانطور که انتظار می‌رود این نسخه، آخرین نسخه موجود است.
  • مادربردهای با قابلیت اورکلاک پردازنده، تراشه و حافظه‌های سیستمی درحال‌حاضر از نوع عادی هستند و بسیاری از آن‌ها برای مدیریت این ویژگی‌ها از مدارهای مجتمع اضافی بهره می‌برند.
  • مثلا بعضی از چیپ‌ست‌ها از تعداد بیشتری پورت USB، شیار PCI-E و اتصال‌دهنده (کانکتور) SATA و همچنین حافظه رم بیشتر و قابلیت Overclock (استفاده از یک قطعه با سرعتی بیش از حد استاندارد آن) پشتیبانی می‌کنند و لذا برای کاربری‌های حرفه‌ای‌تر، مناسب‌ترند.
  • این بخش برای ارتباط فن پردازنده با برد اصلی به کار می‌رود، سیم فن سی‌پی‌یو به این قسمت متصل می‌شود.

با این حال ، هارد دیسک ها عمدتا Global هستند و صرف نظر از نوع یا مارک ، با اکثر مادربردها کار می کنند. هر نوع مادربورد برای کار با انواع خاصی از پردازنده ها و حافظه ها طراحی شده است، بنابراین با هر پردازنده و نوع حافظه کار نمی کنند. اگر تابحال کیس کامپیوتر را باز کرده باشید حتما با یک بورد که به کیس پیچ شده است و روی آن سایر قطعات نصب شده است و تمامی کابل ها و اتصالات از آن شروع می شود مواجه شده اید، این قطعه همان Motherboard  است.

مادربرد ایسوس مدل TUF GAMING B760-PLUS WIFI ا ASUS TUF GAMING B760-PLUS WIFI DDR5 ATX Motherboard

منتشر شده در
دسته‌بندی شده در اخبار